به گزارش روابط عمومی منطقه ویژه اقتصادی پارسیان؛ به نقل از ایرنا، هرمزگان به واسطه موقعیت جغرافیایی خود و قرارگیری در خلیج همیشه فارس و دریای عمان، تنگه هرمز را همانند گوهری در عرصه های مختلف از جمله فرصت های اقتصادی به آغوش کشیده و در پهنای حدود یک هزار کیلومتری خود از غرب تا شرق این آبراه امکان های متعددی برای سرمایه گذاری دارد.

به منظور بهره مندی از این فرصت ها بیشترین تراکم مناطق آزاد و ویژه اقتصادی را برای نقش آفرینی در اقتصاد بین المللی ایران در خود جای داده به طوریکه با ۲ منطقه آزاد تجاری کیش و قشم و هفت منطقه ویژه اقتصادی و معدنی شامل خلیج فارس، شهید رجایی، کشتی سازی، لاوان، قشم، پارسیان و جاسک بیشترین نقش در حوزه مناطق آزاد تجاری و اقتصادی کشور را ایفا می کند.

منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی بر پارسیان در این بین با وسعت ۹ هزار و ۸۰۰ هکتاری درمحل تلاقی سه استان بوشهر، فارس و هرمزگان قرار گرفته تا با محوریت تولید و صادرات محصولات پتروشیمی و فولاد فعالیت کند.

این منطقه با وجود اینکه در غربی ترین نقطه هرمزگان واقع شده است اما به واسطه ویژگی های استراتژیک خود همانند طلوعی در فرصت های سرمایه گذاری این استان بوده تا بتواند به عنوان یک منطقه ویژه اقتصادی سهم بسزایی درتحقق اسناد بالادستی از جمله سند سیاست های کلی نظام در اقتصاد مقاومتی، صنعت، اشتغال و چشم انداز ۲۰ ساله ایفا کند.

تلاش برای جبران فرصت از دست رفته

این منطقه با حضور در نخستین نمایشگاه بین المللی شهر پایدار در جزیره کیش به دنبال معرفی خود به سایر نقاط کشور است تا برای رسیدن به اهدافی که برای این منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی بر، تعریف شده است سرعت ببخشد که در این راستا مدیرعامل آن در حاشیه برگزاری نمایشگاه در پاسخ به سوال ایرنا اظهار کرد: به دنبال جبران فرصت از دست رفته یک دهه ای هستیم.

سیدعلی اصغر علامه با بیان اینکه فرایند احداث منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی بر پارسیان سال ۱۳۸۶ جانمایی شد افزود: مجوز محیط زیستی آن سال ۱۳۸۸ صادر و دستور احداث آن نیز سال ۱۳۹۰ ابلاغ شد اما به دلایل مختلف عملیات اجرایی و تحقق چشم اندازهای آن تا سال ۱۴۰۰ آن به کندی پیش رفت.

خروج از رکود یک دهه ای

وی با بیان اینکه در این مدت نتوانست به اهداف و چشم اندازهای خود در حوزه های تولید، اشتغال و صادرات دست پیدا کند اضافه کرد: سال گذشته با ورود سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) عملیات اجرایی آن شدت گرفت به طوریکه هم اکنون در نتیجه حمایت های دولت سیزدهم به یک منطقه ویژه اقتصادی فعال و خارج از رکود تبدیل شده است.

جلوگیری از خام فروشی و تکمیل زنجیره تولید محصولات فولاد و پتروشیمی از جمله اهداف کان تاسیس منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی بر پارسیان است که “علامه” در خصوص تامین زیرساخت های تحقق این رویکرد اظهار کرد: تعداد طرح های فعال و در حال احداث این منطقه از یک مورد سال ۱۳۹۹ هم اکنون به ۳۰ طرح اجرا شده و یا در حال اجرا رسیده است.

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی بر پارسیان با اشاره به اینکه احداث بندر از جمله طرح های در دست اقدام این منطقه است اضافه کرد: عملیات اجرایی این طرح از سال ۱۳۹۵ شروع شد اما تا سال ۱۴۰۰ تنها ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشت.

وی افزود: در یک سال گذشته با تسریع عملیات اجرایی پیشرفت فیزیکی آن به ۸۵ درصد رسیده که سه اسکله آن به بهره برداری رسیده و اسکله چهارم نیز در دهه فجر امسال افتتاح می شود.

در این زمینه بیشتر بخوانید:

منطقه ویژه اقتصادی پارسیان هرمزگان از رکود خارج شد

صادرات یک میلیون تنی

توسعه همکاری های منطقه ای طریق دریافت مواد اولیه و عرضه تولیدات به خارج از کشور از دیگر رویکردهای ایجاد این منطقه ویژه اقتصادی است که به گفته مدیرعامل این منطقه، میزان صادرات کلینکر، سیمان و گچ از این منطقه از ۲۵۰ هزار تن سال ۱۳۹۹، در سال ۱۴۰۰ به ۳۵۰ هزار تن و در ۹ ماهه سال ۱۴۰۱ به بیش از یک میلیون تن رسیده است.

وی با بیان اینکه پیش بینی می شود با بهره برداری از اسکله چهارم بندر منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی بر پارسیان میزان صادرات تا پایان سال نیز از میزان پیش بینی ما فراتر می رود.

افزایش ۶ برابر قراردادهای سرمایه گذاری

به گفته علامه جذب و جهت دهی سرمایه از دیگر رویکردهای کلان این منطقه ویژه است که در این راستا از ۱۳۸۶ تا ۱۴۰۰ تنها چهار قرار داد جهت جذب سرمایه گذار منعقد شده بود اما در حدود ۲ سال گذشته ۱۸ قرارداد منعقد شده که ۶ مورد از آنها هم اکنون فعال است.

مجتمع پتروشیمی GTX، تولید لوله های بدون درز، تجهیزات بچینگ و بانک ماشین، پایانه صادرات سیمان، احداث پالایشگاه تولید پودر آلومینا، احداث انبار صادرات و واردات، پایانه باربری، مجتمع پتروشیمی، انبار و مخازن از جمله قراردادهای سرمایه گذاری منعقد شده در ۲ سال گذشته است که مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی بر پارسیان به آن اشاره کرد.

سرمایه گذاری بیش از چهار میلیارد یورویی

وی گفت که ۶ قرارداد در حال سرمایه گذاری نیز در بخش پتروشیمی عملیات احداث خود را طی می کند که سه مورد آن مجتمع پتروشیمی GTX بوده که برای هر کدام یک میلیارد یورو اعتبار از سوی سرمایه گذاران تخصیص داده شده است.

علامه اعتبار هرکدام از سه طرح دیگر را نیز حدود ۴۰۰ تا ۶۰۰ میلیون یورو اعلام کرد و افزود: این طرح ها نیز به عنوان صنایع پایین دستی پتروشیمی هستند که با هدف جلوگیری از خام فروشی و افزایش توان صادراتی کشور در حال احداث است.

وی اضافه کرد: بقیه طرح ها نیز در حال اخذ مجوزهای لازم، از جمله محیط زیست و تامین خوراک بوده که تا پایان سال به چرخه شروع عملیات می پیوندند.

آب و برق مطالبه ای در شرف تحقق

حضور سرمایه گذاران در مناطق نیازمند ایجاد زیرساخت های مختلف به ویژه آب و برق به عنوان عنصر اصلی فعالیت هر صنعت که به گفته مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی بر پارسیان، در مذاکرات صورت گرفته پیش شرط تمامی سرمایه گذاران تامین این زیرساخت ها است.

وی افزود: به منظور سهولت انجام فرایند سرمایه گذاری براساس اهداف کلی منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی بر پارسیان، عملیات احداث آب شیرین کن این منطقه با پیشرفت ۲۰ درصدی در حال انجام است.

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی بر پارسیان گفت: این طرح با سرمایه گذاری ۲۰ میلیون یورویی در حال احداث بوده که پس از اتمام سالانه با برداشت بیش از ۲۵۰ میلیون لیتر اقدام به تولید آب شیرین مورد نیاز مناطق ویژه پارسیان و لامرد می کند.

وی با بیان اینکه موافقت اصولی نیروگاه برق صادر شده و در مرحله مناقصه است یادآور شد: این طرح نیز با افق تولید روزانه یک هزار مگاوات برق مورد نیاز این منطقه ویژه اقتصادی با ۲۵۵ میلیون یورو سرمایه گذاری احداث خواهد شد.

تکمیل زیرساخت ها با ۱۵ هزار میلیارد ریال اعتبار

علامه با بیان اینکه تا کنون طرح های زیربنایی مختلفی از جمله ۵۶ کیلومتر جاده پیرامونی، ۲۵ کیلومتر جاده اتصال سایت شمالی و جنوبی، ۲۹ کیلومتر شبه توزیع برق در منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی بر پارسیان اجرا شده است افزود: فرایند تکمیل زیرساخت های پیش نیاز سرمایه گذاری با ۱۵ هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری دیگر نیز در دست اقدام است.

وی افزود: این زیرساخت ها از سوی ۳۱ پیمانکار در حوزه های مختلف از جمله راه و ساختمان در حال تکمیل است تا بتوانیم در سریع ترین زمان ممکن به افق های پیش روی این منطقه ویژه اقتصادی دست پیدا کنیم.

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی بر پارسیان افزود: همزمان با ایام الله دهه فجر نیز چهار طرح زیرساختی به بهره برداری می رسد و عملیاد اجرایی چند طرح دیگر نیز آغاز می شود.

مسوولیت اجتماعی و نیروی کار بومی

تحقق سند سیاست های کلی نظام در تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی و انجام مسوولیت های اجتماعی از دیگر رویکردهای احداث منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی بر پارسیان است که علامه به آن اشاره کرد و گفت: هم اکنون در نتیجه عملیات اجرایی طرح های زیرساختی و سرمایه گذاری ۲ هزار و ۲۰۰ فرصت شغلی به صورت مستقیم در این منطقه ایجاد شده است.

وی افزود: حدود ۸۰۰ نفر از افراد شاغل در طرح های این منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی بر پارسیان را بومیان منطقه تشکیل می دهند و تاکید ما در اولویت قرار گرفتن فرزندان این خطه در فرصت های شغلی ایجاد شده است.

علامه یادآور شد: همچنین با ۱۱ هزار میلیارد ریال اعتبار ۲ طرح کنترل سیلاب در شهرستان پارسیان در حال انجام بوده که به منظور پاسخ گویی به یکی از مطالبان مردم محلی این شهرستان در دستور کار قرار گرفته که بتوانیم به بخشی از مسوولیت های اجتماعی خود در این منطقه عمل کنیم.

سالانه تولید چهارمیلیون تن انواع محصولات فولادی، ۱۰ میلیون تن محصولات پتروشیمی، ۶۰۰ تن آلومینیوم و سه میلیون تن آلومینا از جمله چشم اندازهای عملیاتی منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی بر پارسیان است که انتظار می رود با تقویت حمایت های دولت این منطقه بتواند نقش قابل توجهی برای حضور ایران در بازارهای جهانی بردارد.

نزدیکی به مخازن و محصولات پالایشگاه های گازی پارس جنوبی، دسترسی به فرودگاه بین المللی خلیج فارس و آب ها آزاد، مجاورت با خط لوله هفتم گاز طبیعی و امکان ورود کالا بدون پرداخت عوارض گمرکی و سود بازرگانی، معافیت مالیاتی ۱۳ ساله از مزایای عمومی اختصاصی سرمایه گذاری در این منطقه است.

نخستین اجلاس و نمایشگاه بین المللی شهر پایدار در کیش با حضور ۲۸۰ شرکت با هدف ارائه دستاوردهای شرکت های دانش بنیان در راستای پایداری اجتماعی، اقتصادی، زیست محیطی و شهر هوشمند از پنجشنبه ۶ دی تا یکشنبه نهم این ماه در محل نمایشگاه های بین المللی جزیره کیش همه روزه از ساعت ۱۶ تا ۲۲ گشایش یافته است.