به گزارش روابط عمومی منطقه ویژه اقتصادی پارسیان، سید علی اصغر علامه در دیدار با مرتضی سالاری مدیر بنادر و دریانوردی غرب هرمزگان بیان داشت: در سالهای گذشته با همکاری مسئولان استانی با راه اندازی اسکله شماره پنج و فعال شدن صادرات در این منطقه سازمان ایمیدرو نگاه مثبتی به توسعه پارسیان پیدا کرد.

وی عنوان کرد: با حمایت های ایمیدرو اسکله های هفت و هشت منطقه ویژه اقتصادی پارسیان طی روزهای گذشته به صورت ویدئو کنفرانس با دستور معاون اول رئیس جمهوری به بهره برداری رسمی رسید. همزمان با دهه مبارک فجر با افتتاح اسکله شماره ۳، فاز اول بندر پارسیان به اتمام می رسد.

وی با بیان اینکه ۱۹ پست اسکله با ظرفیت ۴۰ میلیون تن در افق طرح پیش بینی شده است، افزود: ایمیدرو هم تمایل دارد ظرفیت بندر منطقه ویژه اقتصادی پارسیان افزایش یابد. حمایت های خوبی در حوزه توسعه زیرساخت های منطقه ویژه انجام شده است.

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی پارسیان خاطرنشان کرد: از آذر ماه سال ۹۹ تا کنون بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن صادرات از بندر منطقه ویژه اقتصادی پارسیان صورت گرفته است. پیش از این صادرات از عسلویه و بندر بوشهر انجام می گرفت.

علامه اظهارداشت: ۱۱ موافقت اصولی در حوزه صنایع پتروشیمی برای سرمایه گذاری در منطقه ویژه اقتصادی پارسیان صادر شده است. سال آینده جهش خوبی در منطقه ویژه شکل می گیرد.

وی افزود: تمام زیرساخت های مورد نیاز سرمایه گذاران و توسعه بندر یا ساخته شده و یا استارت احداث آنها آغاز شده است.

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی پارسیان تصریح کرد: طرح اتصال به ریل سراسری در حال تهیه است. با اتصال به خطوط ریلی کمک شایانی به رونق بیش از پیش بندر منطقه ویژه دارد.

در ادامه این دیدار مرتضی سالاری مدیر بنادر و دریانوردی غرب هرمزگان بیان داشت: بنگاههای اقتصادی که در حوزه صادرات و تولید فعالیت دارند باید نگاه ویژه ای داشته باشند و دولت از این فعالیت ها حمایت می کند.

وی با بیان اینکه عملکرد منطقه ویژه اقتصادی پارسیان مثبت است، تاکید کرد: سازمان بنادر و دریانوردی نگاه ویژه در راستای حمایت توسعه بنادر در کشور دارد. از بنادر اختصاصی و خصوصی که در ایجاد اشتغال و توسعه صادرات نقش آفرین دارند حمایت خواهد داشت.

سالاری خاطرنشان کرد: در مقطعی شاهد صادرات کنستانتره، پودر آلومینا در بندر شهید رجایی بودیم که با صادرات و واردات سایر کالاها تداخل داشت. اما با ایجاد بنادر تخصصی نگرانی های دپو، صادرات، حمل و نقل و تداخل فعالیت ها با سایر کالاهای دیگر ایجاد نمی شود.

مدیر بنادر و دریانوردی غرب هرمزگان با اظهار اینکه بندر منطقه ویژه پارسیان به عنوان بنادر نسل سوم فعالیت می کند، اظهارداشت: مطالعه بازار نشان از رونق صادرات و واردات کالاهای تخصصی و خاص از بنادر تخصصی و خصوصی صورت بگیرد.