به گزارش روابط عمومی منطقه ویژه پارسیان؛ به نقل از سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو)، صنعت فولاد جهان در نظر دارد به تولید کربن صفر دست یابد که در این مسیر به عنوان بخش تولیدی که بزرگترین آلاینده جهان است چالش هایی را پیش رو دارد.

صنعت فولاد تقریبا ۷ درصد از آلایندگی توسط انسان ها را تولید می کند. همچنین حدود ۷۰ درصد از تولید فولاد جهان به وسیله زغال سنگ صورت می گیرد. بنابراین تولید آهن خام(چدن) سبز می تواند یکی از راه های حرکت در مسیر کربن زدایی صنعت فولاد به شمار آید.

هزینه ۲۷۸ میلیارد دلاری تکنولوژی سبز

اگرچه دستیابی به کربن صفر در صنعت فولاد ارزان نیست و پیش بینی می شود ۲۱۵ میلیارد تا۲۷۸ میلیارد دلار هزینه در بر داشته باشد. اما استفاده از راهکارهای سبز می تواند در بلند مدت هزینه ها را کاهش دهد. در حال حاضر هزینه صنعت فولاد ۷۲۶ دلار برای هر تن است که تحت تکنولوژی سبز به کمتر از ۵۰۰ دلار خواهد رسید.

صنعت فولاد کنونی بسیار وابسته به زغال سنگ است بنابراین استفاده از آهن خام سبز می تواند راهکاری مناسب برای کربن زدایی در این صنعت باشد. در روش تولید فولاد از طریق زغال سنگ برای تولید هر تن فولاد حدود ۲ تن دی اکسید کربن تولید می شود.

از آنجا که پیش بینی می شود تولید فولاد تا سال ۲۰۵۰ میلادی رشد ۳۰ درصدی داشته باشد بنابراین تبعات زیست محیطی آن نیز افزایش خواهد یافت. همچنین برای دستیابی به توافق پاریس باید آلایندگی این صنعت و دیگر صنایع بزرگ تا سال ۲۰۵۰ میلادی ۹۳ درصد کاهش یابد. بنابراین فولادسازان با چالش بزرگی برای حذف آلایندگی صنعت خود روبرو هستند.

اکثر فولادسازان به جای جایگزینی زغالسنگ در تولید چدن به دنبال استفاده از هیدروژن سبز یا برق هستند. اما راه حل های دیگری نیز وجود دارد که نتایج امیدوارکننده ای برای فولادسازی سبزتر ارائه می کنند.

کاهش هزینه و آلایندگی با استفاده از بیوچار

آهن خام سبز بدون استفاده از زغال سنگ و تنها از طریق زیست توده به نام بیوچار(زغال تهیه شده از زیست توده گیاهی و ضایعات کشاورزی) تولید می شود. بیوچار می تواند برای مدت طولانی کربن را در خود ذخیره کند.

بنابر اظهارات شرکت تکنوردTecnored از زیرمجموعه های واله، جایگزینی زغالسنگ با بیوچار و تولید آهن خام سبز می تواند آلایندگی این صنعت را تا صد درصد کاهش دهد. همچنین استفاده از این فناوری می تواند نسبت به روش کوره های بلند سنتی ۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش هزینه ها را به همراه داشته باشد.

بنابراین تولید آهن خام سبز با استفاده از بیوچار می تواند به صنعت فولاد کمک کند تا علاوه بر دستیابی به صفر خالص تا سال ۲۰۵۰ میلادی بتواند سقف حداکثر افزایش دو درجه سانتی گراد (گرما) را محقق کند.