به گزارش روابط عمومی منطقه ویژه اقتصادی پارسیان همزمان با افتتاح ویدئو کنفرانسی طرح های بزرگ صنعتی و معدنی کشور با دستور رئیس جمهور، اسکله شماره ۵ منطقه ویژه اقتصادی پارسیان با حضور دکتر ایرج حیدری معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری هرمزگان، خلیل قاسمی، رئیس سازمان صنعت،معدن و تجارت استان، مجتبی رضاپور،فرماندار شهرستان پارسیان، حجت الاسلام و المسلمین محمد بارانی،امام جمعه شهرستان پارسیان و شیخ احمد خنجی، امام جمعه اهل سنت شهر، سید علی اصغر علامه، مدیر عامل و جواد بابایی و محمد پور اسفندیاری، اعضای هیأت مدیره منطقه ویژه اقتصادی پارسیان افتتاح و مورد بهره برداری قرار گرفت.

این پروژه شامل ۱۵۰۰ متر موج‌شکن اصلی، ۴ پست اسکله با امکان تخلیه و بارگیری حدود ۹ میلیون تن انواع کالا در سال است که ظرفیت شناورهایی تا ۱۰۰ هزار تن با حداکثر عمق آبخور ۱۷ متر در طراحی‌‏ها لحاظ شده و در حال حاضر اسکله شماره پنج آن تکمیل شده است.

بندر پارسیان اولین و بزرگترین بندر تخصصی صنعتی، معدنی و تجاری در ایران است که نیازهای تخلیه و بارگیری سه صنعت عمده انرژی‏‌بر شامل پتروشیمی، فولاد، آلومینیوم را پاسخگو خواهد بود.

این اسکله به منظور تسهیل واردات و صادرات کالا و محصولات در منطقه ویژه اقتصادی پارسیان با ظرفیت نهایی تخلیه و بارگیری ۴۰.۸ میلیون تن در سال طراحی شده است.

فاز نخست این بندر با ظرفیت تخلیه و بارگیری سالیانه ۱۱.۶ میلیون تن امروز به بهره برداری رسید. برای این طرح یک‌هزار و ۶۵۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری شده و برای ۱۱۰ نفر اشتغال‌زایی به همراه خواهد داشت.
این اسکله با سرمایه گذاری ارزی ۶۰ میلیون یورو و ریالی ۱۶هزار و ۵۰۰ میلیون ریال احداث شده است.