به گزارش پایگاه خبری منطقه ویژه اقتصادی پارسیان به نقل از ایرنا، سید علی‌اصغر علامه روز چهارشنبه در این دیدار که نایب رییس هیات مدیره و مشاوران رسانه ای نیز وی را همراهی می کردند، ضمن بازگویی روایت منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی بر پارسیان از ابتدا تاکنون اظهار داشت: دوران رکود و تعطیلی تمام شده و ۱۰هزار هکتار اراضی این منطقه به کارگاه زیرساختی و تولیدی تبدیل خواهد شد.

وی نقطه آغاز این حرکت را آغاز عملیات اجرایی ۱۰طرح شامل ۲واحد پتروشیمی، واحد فولادی، آبشیرین کن ۵۰هزار مترمکعبی، طرح های خدماتی و کارخانه آسفالت اعلام و اضافه کرد: واحدهای پتروشیمی با سرمایه گذاری اولیه ۲میلیون یورو ظرف مدت ۲تا چهارسال به بهره برداری خواهند رسید و تا سال آینده حدود ۶هزار فرصت شغلی جدید ایجاد خواهد شد و از  ۱۹ پست اسکله طراحی شده در منطقه ویژه اقتصادی پارسیان، ۴ اسکله توسط قرارگاه خاتم‌الانبیاء (ص) درحال ساخت است که یکی از آنها کامل شده  و دهه فجر امسال به بهره برداری می رسد.

به گفته این مدیر در کنار تولید و ایجاد زیرساخت، صادرات نیز یکی دیگر از محورهای اصلی فعالیت است که در این راستا طی ۲ماه گذشته ۱۵۰هزار تن صادرات غیرنفتی از منطقه انجام شده است.

مثلث جغرافیایی طلایی برگ برنده سرمایه گذاری در پارسیان

وی ادامه داد: منطقه ویژه اقتصادی پارسیان که سال ۸۶ در دولت تصویب و سال ۸۹ مجوزهای قانونی آن صادر شد، به دلیل قرارگیری در ۴۰ کیلومتری عسلویه و ۱۷ کیلومتری فرودگاه عسلویه، نزدیکی به مخزن گازی پارس جنوبی، یکی از  مناطق ویژه منحصر بفرد در سطح کشور است که در محل اتصال سه استان هرمزگان، بوشهر و فارس قرار گرفته است.

علامه اضافه کرد:  این منطقه در غربی‌ترین نقطه استان هرمزگان، شرقی‌ترین نقطه بوشهر و جنوبی‌ترین منطقه استان فارس قرار دارد و به دلیل قرارگرفتن در مسیر کریدور انتقال گاز سراسری خط هفتم، خط انتقال میعانات گازی به ستاره خلیج‌فارس و سایر میدان‌های گازی ونفتی، این منطقه در موقعیت طلایی برای سرمایه گذاری قرار گرفته و برای تولید بیش از ۱۴ میلیون تن محصولات پتروشیمی، چهار میلیون تن فولاد، هزار و ۴۰۰ تن پودر آلومینا، پنج هزار مگاوات برق و آب شیرین کن ۷۵۰ هزار مترمکعبی، طراحی شده است.

باج به فضای مجازی نمی دهم؛فقط پاسخگوی خبرگزاری های رسمی هستم

علامه تصریح کرد: منطقه ویژه پارسیان یک منطقه ملی است که میلیاردها تومان هزینه می‌شود تا در این منطقه صنایع سنگین مستقر شوند اما در همین مدت کوتاه (۲ماه)شاهد بداخلاقی و باج خواهی هستیم، اما من یک مدیر صنعتی هستم  و برای یک مطلب در فضای مجازی به کسی باج نمی‌دهم.

به گفته مدیرعامل منطقه ویژه‌ اقتصادی صنایع انرژی بر پارسیان، یکی از عوامل موفق نبودن مدیران قبلی این بود که تمام هم و غم شان فضای مجازی شده بود، اما من براساس خواست و سلیقه فضای مجازی به کسی حکم نمی‌دهم و کسی را عزل نمی‌کنم و اگر قرار باشد براساس فضای مجازی حکم بدهم یا عزل کنم عملکرد من منفی خواهد بود.

وی در عین حال تصریح کرد: پس از پایان کار روزانه رسانه ها و خبرگزاری های رسمی را رصد کرده و خود را ملزم به پاسخگویی و دادن گزارش به آنها می دانم و عقیده دارم مدیری که از رسانه گریزان است، در حوزه کاری خود مشکلاتی دارد.

 مدیرعامل منطقه ویژه‌ پارسیان یادآور شد: با توجه به گستردگی امپراطوری‌های خبری در دنیا، نیاز است خبرهای خوب را به جامعه بدهیم اما گاهی با خودزنی‌ها و انتشار خبرهای منفی،در دام  رسانه‌های بیگانه قرار می‌گیریم.

پایان شب سیاه رکود، صبح تولید است

علامه آسیب شناسی دلایل رکود منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی بر پارسیان طی سال های گذشته را امری لازم برای عبور از رکود و رسیدن به عصر طلایی تولید و اشتغال دانست و تصریح کرد: سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)  هر سه ماه یکبار عملکرد تمام مناطق ویژه اقتصادی را رصد کرده و گزارش آنها را منتشر می کند که متاسفانه عملکرد پارسیان در ۶ماه اول امسال منفی (زیر صفر ) بود و نتوانست اعتبار حدود ۶هزار میلیارد ریالی مصوب خود را جذب کند و تا مهرماه حتی یکی از پروژه های سال ۹۹نیز اجرایی نشد که ایمیدرو طی نامه ای خواستار توضیح درباره دلایل این ناکامی ها شد.

به گفته این مدیر صنعتی، ایمیدرو در حال حاضر به حدود ۲۵۰نفر در منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی بر پارسیان حقوق پرداخت می کند و طبیعی است که انتظار بهترین عملکرد و نتیجه را داشته باشد.

علامه با تشریح برنامه های کوتاه مدت ، میان مدت و بلند مدت مدیریت جدید منطقه پارسیان یادآور شد: تنها چیزی که می تواند غیرشعاری بودن این برنامه ها را اثبات کند، قراردادهای امضا شده در ۲ماه گذشته و آغاز طرح های تولیدی مهم طی یک ماه آینده (دهه فجر ) است.

جمع آوری دفاتر تهران و بندرعباس مشروط است

وی در پاسخ به پرسش ایرنا درباره نامه اخیر خود برای اجابت درخواست استاندار هرمزگان مبنی بر جمع آوری دفاتر منطقه ویژه پارسیان در تهران و بندرعباس و انتقال کارکنان آنها به محل طرح اظهار داشت: طی نامه ای دستور جمع آوری این دفاتر تا پایان دی ماه و انتقال حدود ۳۵نفر از کارکنان آنها به پارسیان را صادر کرده ام اما اجرایی شدن آن مشروط است.

به گفته علامه ، سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) به عنوان نهاد فرادست ، در این زمینه تصمیم گیرنده نهایی است و اگر به هر دلیل جمع آوری دفاتر و انتقال کارکنان آنها را صلاح نداند، مدیرعامل نمی تواند در این زمینه مخالفت کند.