به گزارش روابط عمومی منطقه ویژه اقتصادی پارسیان، مهندس عباس رنجبر، مدیر زیرساخت ایمیدرو از منطقه ویژه اقتصادی پارسیان و روند پیشرفت طرح ها و پروژه های موجود در این منطقه دیدن کردند.
مدیر زیرساخت ایمیدرو در حاشیه بازدید از طرح ها و پروژه های منطقه ویژه بیان داشت: منطقه ویژه اقتصادی پارسیان از مهمترین زیرمجموعه های ایمیدرو بوده و باتوجه به مزایای بسیار آن از جمله دسترسی به دریا،نزدیکی به مخازن گازی و نیز وجود مزیت هایی همچون معافیت های مالیاتی و گمرکی، وجود بندر پارسیان به عنوان نخستین و بزرگترین بندر تخصصی صنعتی، معدنی و تجاری در ایران، در آینده نقشی کلیدی در اقتصاد کشور را رقم خواهد زد و از آن به عنوان هاب سوم پتروشیمی کشور نیز نام برده می شود.
وی افزود:قرار است منطقه ویژه به یکی از مناطق مورد هدف سرمایه‌گذاری در زمینه صنایع پتروشیمی به میزان ۱۸ میلیون تن، صنایع فولادی به میزان چهار میلیون تن و صنایع آلومینیوم به میزان ۶۰۰ هزار تن، مواد اولیه صنعت آلومینیوم یعنی آلومینا که در این رابطه نیز سرمایه‌گذاری‌هایی جهت تامین زیرساخت‌های مورد نیاز آن‌ها یعنی برق و آب صورت گرفته است. ضمن اینکه نیاز این صنایع و منطقه ویژه پارسیان نیز روزانه ۷۵۰ هزار متر مکعب آب خواهد بود که این مهم نیز از طریق شیرین‌سازی آب دریا امکان‌پذیر خواهد بود.
وی که در این بازدید از سوی دکتر پاکزاد مدیر عامل ودکتر بابایی عضو هیات مدیره منطقه ویژه اقتصادی پارسیان همراهی می شد در پاسخ به خبرنگار روابط عمومی منطقه ویژه در خصوص پیشرفت پروژه های زیر ساختی منطقه ویژه اقتصادی پارسیان گفت: زیرساخت های دوران ساخت در منطقه ویژه اقتصادی پارسیان با یک هماهنگی و توازن خاصی در حال پیشرفت می باشد و زیرساخت های اصلی و عمومی مورد نیاز دوران ساخت برای سرمایه گذاری در منطقه ویژه اقتصادی پارسیان تا حدودی فراهم شده است و تلاش خواهیم کرد تمامی زیر ساخت ها را فراهم کنیم.
مدیر زیرساخت ایمیدرو بیان داشت:بندر منطقه ویژه اقتصادی پارسیان(بندر اختصاصی سازمان ایمیدرو) به عنوان دروازه اصلی واردات مواد اولیه و صادرات محصولات تولیدی مناطق ویژه اقتصادی پارسیان نقش ایفا می‌کند. ظرفیت نهایی بندر پارسیان حدود ۴۰ میلیون تن کالا در سال است و مشتمل بر ۱۹ پست اسکله برای کالاهای عمومی، فله خشک، فله مایع و کانتینری می ‏باشد.
مهندس رنجبر با اشاره به پیشرفت ۹۸ درصدی اسکله شماره ۵ بندر پارسیان گفت: فاز نخست این بندر، ظرفیت تخلیه و بارگیری ۹ میلیون تن کالا را دارد و افتخاری برای کشورمان خواهد بود که محصولات کلیدی آلومینیوم، سیمان و سایر تولیدات صنایع معدنی از بندر پارسیان به بازارهای خارجی عرضه شود و آن چیزی که امروز اهمیت ساخت این بندر برای نقش آفرینی در معادلات بین المللی و حمل و نقل جهانی را دوچندان ساخته نیز موقعیت استراتژیک بندر پارسیان و طراحی و جانمایی صنایع بزرگ انرژی بر، پتروشیمی، فولاد، آلومینیوم و سیمان واقع در منطقه ویژه اقتصادی پارسیان است.
رنجبر تاکید کرد: مدیران ارشد ایمیدرو برای تسریع در شکوفایی این منطقه و استفاده از همه ظرفیت های موجود در تلاش هستند در کنار این موارد، به سرعت در منطقه ویژه پارسیان، زیرساخت‌ها را برای حضور سرمایه‌گذاران فراهم و تکمیل کنند. این زیرساخت‌ها، شامل پروژه‌هایی خواهد بود که توسط سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو) به عنوان سازمان توسعه‌گرا راهبری خواهد شد.
مدیر زیرساخت ایمیدرو در پایان این بازدید اظهار امیدواری کرد: در سال «جهش تولید»، شاهد پیشرفت همه جانبه و متوازن در این منطقه باشیم، به گونه‌ای که هرچه سریع‌تر تمام زیرساخت‌های ضروری برای جذب سرمایه‌گذاران مهیا شود و این کار با اتحاد و همدلی امکان پذیر می باشد و باید تدابیری اتخاذ شود تا با توجه به آماده شدن زیرساخت‌ها و امکانات زیربنایی در این منطقه، شاهد هجوم سرمایه گذاران به این منطقه باشیم.
در ادامه دکتر پاکزاد،مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی پارسیان ضمن تشکر از حمایت های بی دریغ دکتر غریب پور و دکتر همتی استاندار و مدیران ایمیدرو و سایر مسئولین کشوری،استانی و شهرستانی بیان داشت: طی روزهای گذشته شاهد شتاب گیری توسعه زیرساختهای این منطقه بوده ایم و ۳۲۰ میلیارد تومان پروژه زیرساختی در منطقه ویژه اقتصادی پارسیان به مرحله مناقصه رسیده است.
پاکزاد افزود: فراخوان ایستگاه تقلیل فشار گاز به مبلغ ۲۱۵ میلیارد تومان و جاده پسکرانه به بندر و آماده سازی کریدور به مبلغ ۱۰۵ میلیارد تومان منتشر شده و با حمایت سازمان ایمیدرو در مهرماه امسال ۱۵۰ میلیارد تومان پروژه دیگر از پروژه های مهم و اساسی منطقه نظیر گره ترافیکی، کنترل و مهار سیلاب و فیبر نوری منطقه ویژه پارسیان به مناقصه خواهد رفت.
مدیر عامل منطقه ویژه اقتصادی پارسیان در پایان اظهار داشت: هدف ما ورود سرمایه گذار خواهد بود وتمام تلاش خود را خواهیم کرد تا پای سرمایه گذاران به منطقه باز شود و اولین پتروشیمی شروع به کار کند با حضور اولین پتروشیمی، مشکل اشتغال شهرستان پارسیان به صورت کامل حل می شود و قطعا با حضور اولین پتروشیمی راه برای حضور سایر پتروشیمی ها باز می شود و مااعتقاد داریم که منطقه ویژه اقتصادی پارسیان باید به گونه‌ای مدل توسعه‌ای را لحاظ کند که توسعه جوامع محلی نیز در آن گنجانده شود چرا که این منطقه بخشی از فرهنگ، تاریخ و هویت کشور و استان هرمزگان است و باید بتواند با حضور فعال خود در زندگی مردم تاثیرگذار باشد. ایده ما این است که از مردم به عنوان شرکای اجتماعی خود یاد کنیم.