به گزارش روابط عمومی ایمیدرو،‌ رضا رحمانی با اشاره به برخی اقدامات انجام شده در سطح کشور در سال رونق تولید به خصوص در حوزه تکمیل زنجیره فلزات اساسی گفت: خوشبختانه سال ۹۸، رکورد تولید فلزات اساسی در کشور در طول ۴۰ سال گذشته شکسته شد و ما فقط در تولید محصول مس به عنوان نمونه شاخص، موفق شدیم بیشترین افزایش تولید در این صنعت پایه و مادر را آن هم در شرایط خاص کشور و در شرایط تشدید تحریم ها داشته باشیم.

وی افزود: در صنعت مس، علاوه بر رکورد تولید، صادرات آن نیز بیش از دو برابر افزایش یافته و برای اولین بار در کشور کارخانه تولید اسید سولفوریک با ۱۵۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری راه اندازی شده است.

اکتشافات معدنی، بیش از دو برابر گذشته

رحمانی اضافه کرد: اکتشافات معدنی انجام شده در این بخش، بیش از ۲ برابر گذشته بوده و امسال نیز ۳ طرح بزرگ صنعتی آماده افتتاح داریم.

افتتاح نخستین پایلوت عناصر نادر

وی ادامه داد: سال ۹۸ برای اولین بار طرح پایلوت عناصر نادر خاکی در کشور افتتاح شد و ما در این حوزه جزو ۵، ۶ کشور معدود جهان قرار گرفتیم.

رونق تولید در اقلام بهداشتی

وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر ضرورت فعال سازی همه ظرفیت‌های موجود برای ایجاد جهش در تولید کشور، گفت: وجود رونق تولید در تولیدات اقلام بهداشتی و کالاهای ضروری کشور در ایام کرونا، نمود خاصی داشت و موجبات آرامش خاطر مردم را فرآهم آورد.

به گزارش شاتا، رضا رحمانی افزود: برنامه‌ریزی مناسب سال گذشته و وجود ظرفیت های خالی در بخشی از اقلام تولیدی، بار سنگین تامین کالایی این ایام را به دوش کشید و در واقع این مهم، فرصت بزرگی برای باور توان داخلی و زمینه ای برای ایجاد بسترهای مناسب در راستای جهش تولید شده است.

وزیر صنعت تصریح کرد: باید همه برنامه‌های تدوین شده در سال جهش تولید را جدی بگیریم، چرا که عمل به برنامه‌ها، عمل به قول‌های و وعده های ما است و حتماً باید سعی کنیم به صورت حداکثری برنامه‌ها اجرایی شوند و نتایج آن به سمع و نظر مردم برسد.

پتانسیل وسیع در بخش تولید

وی ادامه داد: اتفاقات بزرگی که در حوزه تولید کشور در این ایام رخ داده است، نشان دهنده پتانسیل های بسیار وسیع و عظیم ما در حوزه‌های مختلف تولیدی کشور است که باید با برنامه‌ریزی دقیق و بر اساس اطلاعات موثق اقدامات لازم را در دستور کار قرار دهیم و در روند تصمیم‌گیری‌ها جدی تر از قبل و موثرتر از پیش عمل کنیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: همانگونه که رهبر معظم انقلاب فرمودند “باید برای حل مشکلات کشور به تولید توجه کنیم” و این امر مستلزم جلب همکاری همه بخش‌های مرتبط در حوزه تولید است تا بتوانیم به نتایج ملموس تر و موثرتری دست یابیم.

کاهش ارزبری ۳.۴ میلیارد دلاری از محل ساخت داخل

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین با اشاره به اقدامات اساسی انجام شده در حوزه ساخت داخل گفت: در سال رونق تولید و با پیگیری های انجام شده و استقبال بسیاری از صنعتگران و تولیدکنندگان کشورمان موفق شدیم بیش از ۳ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار کالا و تجهیزات وارداتی را داخلی سازی کنیم و کاهش ارزبری داشته باشیم.

رحمانی تصریح کرد: در این مدت علاوه بر صنایع بزرگ، صنایع کوچک و متوسط نیز مورد توجه جدی وزارت صمت بوده و یکی از نمودهای واقعی رونق تولید در کشور، این بخش بوده است و نتایج به دست آمده نشان دهنده جهت گیری درست ما در حوزه صنایع کوچک و متوسط است که امسال نیز این برنامه‌ها با قوت ادامه خواهد یافت.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تامین مناسب کالاهای اساسی و مایحتاج ضروری مردم در ایام پایانی سال و همزمان با شیوع کرونا در سطح کشور تصریح کرد: آرامش حاکم در بازار و تامین حداکثری کالاهای ضروری مورد نیاز مردم نشان دهنده عملکرد قابل قبول وزارتخانه در تنظیم بازار در طول سال گذشته و به ویژه در ایام پایانی سال بوده است و انتظار می‌رود با حفظ روند نظارت و کنترل دقیق تر بازار این آرامش را حفظ کنیم.

رشد دو برابری تولید الکل

وزیر صنعت تصریح کرد: همزمان با شیوع کرونا، اقدامات ویژه ای برای تولید و تامین اقلام مرتبط با این بیماری در دستور کار وزارت صمت قرار گرفت و در این راستا شاهد تغییر کاربری خطوط تولید بسیاری از واحدهای بزرگ تولیدی، سه شیفته شدن زمان فعالیت این واحدها و تشکیل کارگروه ویژه حمایت از واحدهای تولید کننده اقلام بهداشتی بودیم که موجبات افزایش بیش از ۸ برابری تولیدات مواد ضدعفونی کننده، دوبرابری الکل، ۵ برابری ماسک ۲ برابری دستکش طبی و همچنین افزایش چشمگیر سایر محصولات شوینده و بهداشتی در سطح کشور شد.

منبع:‌ شاتا