به گزارش روابط عمومی منطقه ویژه اقتصادی پارسیان :بر اساس برنامه وزارت نیرو قرار است تا سال ۱۴۰۰ حدود ۳۰۰ هزار مترمکعب در شبانه‌روز به ظرفیت تأسیسات نمک‌زدایی (آب شیرین‌کن) استان‌های جنوبی اضافه شود، این درحالی است که اکثر آب شیرین‌کن‌ها وارداتی‌اند و با توجه به قیمت ارز، قیمت تمام شده آب بالا می‌رود، به همین دلیل رئیس جمهور موافقت خود را با تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به آب شیرین‌کن‌ها اعلام کرده است.

اقلیم خشک ایران باعث شد همواره دغدغه آب روی دوش این کشور سنگینی کند؛ دغدغه‌ای که راهکارهای مختلفی برای حل آن در نظر گرفته شده و به نظر می‌رسد استفاده از واحدهای آب شیرین‌کن سرخط مهم‌ترین اقدامات درحال انجام بوده و در این راستا ۶۸ واحد تأسیسات نمک‌زدایی آب در نوار ساحلی جنوب کشور در حال احداث و بهره برداری است. به استناد بند الف ماده‌ی ۳۶ برنامه‌ی ششم توسعه، دولت مکلف است تا پایان اجرای برنامه، حداقل ۳۰ درصد آب آشامیدنی مناطق جنوبی کشور را از طریق شیرین‌سازی آب دریا تأمین کند.

در راستای تأکید رئیس‌جمهور و اجرای سیاست‌های کلان وزارت نیرو به منظور تأمین آب شرب مردم جنوب کشور از طریق دریا و در قالب احداث تاسیسات آب‌شیرین‌کن نیز مطالعاتی درباره میزان کمبود آب استان‌های جنوبی کشور (حاشیه خلیج فارس و دریای عمان) تا عمق ۱۰۰ کیلومتر صورت گرفت و بر این اساس برنامه وزارت نیرو جهت تأمین آب از طریق آب شیرین‌کن برای جمعیت تحت پوشش استان‌های یاد شده و اعتبار مورد نیاز جهت احداث تأسیسات نمک‌زدایی(آب شیرین‌کن) برای افق‌های زمانی ۱۴۰۰ و ۱۴۰۳ مشخص شد.

طبق برنامه قرار است تا سال ۱۴۰۰، به میزان ۳۰۰ هزار مترمکعب در شبانه‌روز به ظرفیت تأسیسات نمک‌زدایی (آب شیرین‌کن) استان‌های جنوبی کشور(فارس، سیستان‌وبلوچستان، کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر، کرمان، خوزستان و هرمزگان) اضافه شود. هم‌چنین تا سال ۱۴۰۳ نیز ظرفیتی معادل ۳۰۰ هزار مترمکعب در شبانه‌روز به این رقم اضافه خواهد شد که کل آب تولیدی حاصله، حدود سه میلیون نفر به جمعیت تحت پوشش تأسیسات نمک‌زدایی اضافه می‌کند.

بنا بر اعلام وزارت نیرو، در حال حاضر حدود ۹۰ درصد مجموع تاسیسات نمک‌زدایی در استان‌های هرمزگان، سیستان‌وبلوچستان، بوشهر و خوزستان واقع شده است که در این مناطق ۲۱ سامانه آب شیرین‌کن با ظرفیتی بالغ بر ۲۲۰ هزار مترمکعب در شبانه‌روز در حال ساخت است و ۴۹ آب شیرین‌کن با ظرفیت حدود ۱۴۷ هزار مترمکعب در شبانه‌روز در حال بهره‌برداری هستند.

یکی از بزرگترین تاسیسات نمک زدایی(آب شیرینکن ) در منطقه ویژه اقتصادی پارسیان احداث خواهد شد که کلنگ زنی این پروژه در سال ۹۷ با حضور همتی استاندار هرمزگان انجام شد .

قابل ذکر است که این تاسیسات نمک زدایی در فاز نخست ، احداث آبگیر برای برداشت آب از دریا با ظرفیت یک میلیون و ۲۰۰ هزار متر مکعب در سال با سرمایه گذاری حدود ۳۲ میلیون یورو پیش بینی شده است و بخش دیگر این پروژه احداث تاسیسات نمک زدایی و شیرین سازی آب دریا است که ظرفیت آب شیرین تولید شده در فاز اول ۵۰ هزار متر مکعب در روز خواهد بود.

موافقت رئیس جمهور با اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی به آب شیرین کن‌ها

بر اساس این گزارش، موافقت رئیس جمهور با اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی به آب شیرین‌کن‌ها حاکی از عزم دولت برای اجرای این طرح است. به گفته وزیر نیرو، رئیس جمهوری موافقت کرده است که ارز مورد نیاز آب شیرین‌کن‌ها با نرخ ۴۲۰۰ تومان تامین شود تا نیاز ارزی سرمایه‌گذاران برای تأمین تجهیزات مورد نیاز آب‌شیرین‌کن‌ها برطرف شود.