به گزارش پرتال خبری منطقه ویژه اقتصادی پارسیان به نقل از ایرنا، براساس این گزارش که به مناسبت هفته دولت (۸- ۲ شهریور) ویژه رسانه ها گردآوری شده، ذخیره قطعی معدنی جدید به میزان ۲ میلیارد و ۷۷۰ میلیون و ۹۰۰ هزار تن کشف شد.

در مدت ابتدای شهریور ۹۶ تا پایان تیرماه ۹۸ تعداد یک هزار و ۹۷۸ فقره پروانه اکتشاف و یک هزار و ۲۷۵ فقره گواهی کشف صادر شده که ذخیره قطعی ۲ میلیارد و ۷۷۰ میلیون و ۹۰۰ هزار تن را نشان می دهد.

هزینه عملیات اکتشافی هم یک هزار و ۷۸۷ میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال ثبت شده و پروانه بهره برداری نیز یکهزار و ۲۹۰ فقره است.

بر اساس این گزارش‌،‌ میزان استخراج اسمی نیز ۵۹ میلیون و ۱۹۲ هزار و ۲۰۰ تن اعلام شده که امکان اشتغال ۱۰ هزار و ۱۱۲ نفر را فراهم ساخته است.

مجوزهای صنعتی

براساس این گزارش در دولت دوازدهم ( شهریور ۹۶ تا پایان تیرماه ۹۸) تعداد ۵۸ طرح مهم صنعتی به بهره برداری رسید که از این تعداد ۴۶ طرح مربوط به واحد های جدید راه اندازی شد که حجم سرمایه گذاری بیش از ۴۲ هزار میلیارد تومان و اشتغال ۱۹ هزار و ۵۱۸ نفر ثبت شد.

همچنین ۱۲ طرح توسعه واحد های موجود با سرمایه گذاری پنج هزار و ۵۲۴ میلیارد تومان و اشتغال هفت هزار و ۴۵ نفر به بهره برداری رسید.

اقدامات مهم وزارت صنعت، معدن وتجارت در چارچوب اقتصاد مقاومتی در دولت دوازدهم

محور اول: توسعه تولید و تعمیق ساخت داخل

پیگیری اصلاح قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور، به عنوان یکی از مهمترین ابزارهای توسعه ساخت داخل

تدوین و ابلاغ فهرست تکمیلی ممنوعیت خرید کالاهای خارجی دارای مشابه تولید داخل

بروزرسانی و تکمیل فهرست کالایی توانمندی­های ساخت داخل جهت عدم خرید کالاهای وارداتی مشابه ساخت داخل توسط ارگان‌های دولتی و تعیین اولویت‌های سرمایه‌گذاری

برگزاری نمایشگاه فرصت های ساخت داخل و رونق تولید با هدف داخلی‌سازی نیازهای صنایع کشور (صنایع خودرو و قطعات، صنایع معدنی، مخابرات، نفت، گاز و پتروشیمی، لوازم خانگی و صنایع دریایی) در مجموعه ای به مساحت ۱۱۰۰۰ متر مربع با مشارکت ۲۲۳ شرکت

انعقاد ۲۰۲ تفاهم‌نامه همکاری بین تأمین‌کنندگان و شرکت‌های دانش‌بنیان درحاشیه برگزاری نمایشگاه ساخت‌داخل

عقد قرارداد داخلی سازی ۳۵ قطعه در صنعت خودرو به ارزش ۷۴۰ میلیارد تومان در حاشیه برگزاری نمایشگاه ساخت داخل

ممنوعیت ثبت سفارش حدود ۱۴۰۰ قلم کالای غیرضروری از اواسط سال ۹۷ به منظور مدیریت واردات

محور دوم: توسعه صادرات کالاهای غیر نفتی

طراحی مدل تهاتر با هدف کاهش ریسک­ها و مشکلات ناشی از تحریم و عملیاتی نمودن آن که تاکنون منجر به انعقاد بیش از۱۰میلیارددلار تفاهم‌نامه، ۱.۶ میلیارد دلار قرارداد و تبادل ۴۸۰۰ میلیارد تومان کالا انجام شده است.

محور سوم: توسعه معادن و صنایع معدنی

تدوین طرح  فعالسازی معادن کوچک و متوسط در نقاط مختلف کشور با هدف فعال سازی ۱۵۰ معدن با اشتغالزایی مستقیم ۳۰۰۰  نفر در مناطق کمتر توسعه یافته در سال ۹۸

تامین الکترود گرافیتی مورد نیاز صنایع فولاد کشور در قالب قراردادهای بلند مدت و با قیمت حدود ۶۰ درصد قیمت دوران قبل از تحریم.

راه اندازی حدود ۲۰ میلیون تن ظرقیت جدید در زنجیره فولاد کشور و کمک به برقراری توازن در زنجیره تولید فولاد.

افزایش استخراج  معادن از ۴۴۰ میلیون تن در سال ۹۶ به ۴۶۰ میلیون تن در سال ۹۷