پرتال خبری منطقه ویژه اقتصادی پارسیان به نقل از چیلان، بهادر احرامیان، نایب رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در نشست توسعه صادرات مقاطع طویل فولادی که دیروز در محل این انجمن و با حضور حداکثری اعضا برگزار شد، با بی سابقه خواندن مشارکت نوردی ها در این جلسه به  چیلان  گفت: مدیران و نمایندگان بیش از ۴۰ شرکت مختلف نوردی در این جلسه حضور داشتند که رکورد حضور شرکت های عضو در جلسات رسته ها شکسته شد.

وی افزود: این حضور گسترده نشان دهنده این مسئله است که تمامی شرکت ها به اهمیت صادرات پی برده اند و رفته رفته سهم صادرات در سبد فروش شرکت های تولیدکننده مقاطع طویل در حال رشد است.

احرامیان خاطرنشان کرد: روند صادرات مقاطع طویل به ویژه طی دو سال اخیر جهشی بوده و این امر گویای اهمیت صادرات برای شرکت هاست و به احتمال قوی با به مدار آمدن ظرفیت های جدیدی که ایجاد می شوند، این روند افزایشی خواهد بود و ادامه خواهد یافت.

وی ادامه داد: در این جلسه که حدود سه ساعت به طول انجامید علاوه بر مباحث صادرات، موضوع قیمت و قیمت گذاری محصولات نیز مطرح شد و درخصوص استراتژی های اعلام قیمت از سوی اعضا به طرف های تجاری و خریداران در راستای هماهنگی بیشتر میان اعضا و جلوگیری از ارزان فروشی میان اعضا بحث و تبادل نظر شد.

نایب رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران تاکید کرد: در این جلسه مشخص شد که بخشنامه بانک مرکزی درخصوص بازگرداندن ارز حاصل از صادرات و الزامات، تضامین و تعهدات صادراتی برای اعضا هنوز هم گنگ و مبهم است لذا قرار شد تا انجمن در این باره و اطلاع رسانی به اعضا فعال تر شود.

وی ادامه داد: موضوع دیگر قیمت های پایه صادراتی گمرک بود که گزارشی از اقدامات انجمن به اعضا ارائه گردید و توضیح داده شد که قرار است در آینده نیز قیمت های جهانی رصد و پایش شود و با گمرک در این باره هماهنگ باشیم.

احرامیان گفت: در این جلسه همچنین درمورد راهکارهای نظام مند کردن و ساماندهی صادرات نیز صحبت شد و راهکارها در قالب راهکارهای کوتاه مدت و بلند مدت ارائه شد. در زمینه راهکارهای کوتاه مدت قرار شد با توجه به گستردگی مباحث صادراتی، کارگروهی متمرکز از میان اعضا حاضر در جلسه تشکیل شود تا مسائلی مانند وحدت رویه در قیمت های صادراتی، رصد و پایش مرزهای گمرکی و تحولات فروش های صادراتی کارخانجات مختلف با فوریت بررسی شود و مشاوره و توصیه های لازم در این موارد به اعضا و دولت داده شود.

وی درخصوص راهکارهای بلند مدت جهت ساماندهی و بهبود صادرات نیز به  چیلان  گفت: پیشنهاد اعضای حاضر در جلسه لزوم ایجاد یک شرکت تخصصی مدیریت صادرات در جهت توسعه صادرات مقاطع طویل است و اگرچه بر روی شکل کلی شرکت تخصصی توافق نشده اما بر لزوم ایجاد یک شخصیت حقوقی متشکل از کارخانجات صادرکننده با رسالت صادرات و زیر نظر انجمن بحث شد و مورد موافقت قرار گرفت. این ایده از روی کشورهای که تجربه صادراتی موفقی دارند الگو برداری شده است. لذا این مورد در انجمن بررسی بیشتری خواهد شد و در جلسه ای مجزا درباره آن تصمیم گیری خواهد شد.

احرامیان موضوع مطرح شده دیگر در این جلسه را اطلاع رسانی درباره قیمت های صادراتی عنوان کرد و گفت: با توافق اعضا مقرر شد از طریق ابزارهای اطلاع رسانی انجمن ضمن رصد قیمت های کشورهای منطقه، آن را به اطلاع اعضا برسانیم که این مسئله در بحث چانه زنی و مذاکرات تجاری شرکت ها بسیار کمک کننده خواهد بود.

وی تصریح کرد: در شرایط فعلی تفاوت قیمت کشورهای همسایه با قیمت های داخلی ما بسیار زیاد است و برخی تجار با اطلاع از قیمت های داخلی ایران سعی در قیمت شکنی دارند و نرخ های پایینی را به تولیدکننده ایرانی پیشنهاد می دهند درحالی که لازم است تا این اختلاف قیمت بسیار کمتر شود.

نایب رئیس انجمن فولاد خاطر نشان کرد: نکته دیگری که توسط مباحث کارشناسی مشخص گردید، آسیب های وارده به منافع ملی کشور از تفاوت ۱۵۰ دلاری قیمت های داخلی و نرخ های جهانی است. طبیعتا این اختلاف قیمت، در بازارهای صادراتی قدرت مانور کمتری برای افزایش بهای فروش صادراتی در مقایسه با فروش داخلی برایمان فراهم می کند. در این سطح قیمت، با فرض صادرات ۱۵ میلیون تن محصول فولادی فرصت ارزآوری حدود ۲ میلیارد دلار از صادرات فولاد کشور از دست می رود. از این رو تا زمانی که قیمت ها در بازار داخل در همین پایه قیمت بماند، این اختلافات وجود خواهد داشت و لذا باید این اختلاف قیمت تعدیل مثبت شود و به حد معقول برسد. در حال حاضر که قیمت فولاد ما در بازار داخل هم قیمت قراضه جهانی است، طبیعتا این قیمت در نرخ های صادراتی منعکس شده و فرصت افزایش درآمد ارزی کشور از صنعت فولاد، به واسطه صادرات ارزان قیمت،از دست می رود درحالی که این فرصتی است که بیشتر از صنعت فولاد، به نفع منافع ملی کشور می باشد و در صورت عدم توجه، کشور متضرر می گردد.

وی در خاتمه اظهار داشت: پیشنهاد انجمن به وزارت صمت، درنظر گرفتن ۹۵ درصد قیمت های جهانی ضربدر ارز سامانه نیما برای نرخ های داخلی است که در کمیته تخصصی تنظیم بازار فولاد نیز مطرح شده است.