به گزارش پرتال خبری منطقه ویژه اقتصادی پارسیان به نقل از ایرنا، اشتغال، درآمد و تفریح از نیازهای اساسی بشر است و تمام اینها در صنعت گردشگری وجود دارد و این صنعت ظرفیت پاسخگویی به این نیازها را دارد.
با توجه چهار فصل بودن کشور و وجود آثار باستانی، تاریخی و طبیعی و استفاده از آن در تمام طول سال، رشد گردشگری در ایران آسان است اما این امر منوط به آن است که زیرساخت های گردشگری همچون راه، اقامتگاه، هتل و مراکز پذیرایی براساس استانداردهای جهانی فراهم شود.
در تبصره ۱۸ قانون بودجه ۹۷ نیز پیش بینی شده بود که بیش از ۶۰ هزار میلیارد تومان برای اشتغالزایی در بخش های مختلف کشاورزی، صنعت، گردشگری و میراث فرهنگی، فناوری اطلاعات و ارتباطات و سایر بخش‌ها اختصاص یابد.
نماینده سازمان میراث فرهنگی در نخستین جلسه کمیسیون تخصصی شواری عالی اشتغال سال جاری، از ایجاد ۲۰۳ هزار و ۴۱۸ شغل در حوزه‌های گردشگری، بوم گردی و صنایع دستی خبر داده و اعلام کرده است: فقط ۲۷ هزار فرصت شغلی با استفاده از ظرفیت ‌های منابع اشتغال عمومی بود و مابقی با بهره گیری از ظرفیت بخش خصوصی ایجاد شده است.
«غلامرضا علیزاده» کارشناس حوزه کار درباره صنعت گردشگری و ایجاد اشتغال در این حوزه با توجه به شرایط موجود کشور معتقد است که با ایجاد مراکز بهداشتی در سطح شهر، استفاده از فرصت های شبانه شهرها و رفع محدودیت ها می توانیم از این ظرفیت مناسب بهره مند شویم.

** درآمد ۱۸ میلیارد دلاری تنها با استفاده از یک درصد درآمد گردشگری در جهان
این کارشناس به ایرنا گفت: ایران با داشتن جاذبه های گردشگری تاریخی، طبیعی و مذهبی جزو ۱۰ کشور نخست دنیا در جاذبه های گردشگری است اما این صنعت مورد غفلت قرار گرفته است.
وی افزود: درآمد گردشگری در جهان ۱۸۰۰ میلیارد دلار است که اگر حتی بتوانیم یک درصد از این سهم را به خود اختصاص دهیم ۱۸ میلیارد دلار درآمد کسب می کنیم.
علیزاده اظهار داشت: به ازای هر پنج گردشگر یک شغل ایجاد می شود زیرا برای توسعه صنعت گردشگری به ایجاد جاده، هتل، رستوران و خیلی موارد دیگر نیاز است که هر کدام به تنهایی تعداد زیادی شغل در کشور ایجاد می کند.
وی توضیح داد: وقتی گردشگر وارد یک شهر می شود باید امکاناتی فراهم کنیم تا هر چه بیشتر در شهر رفت و آمد داشته باشد و بیشتر خرید کند این در حالیست که ساده ترین امکانات همچون سرویس های بهداشتی مناسب در سطح شهر وجود ندارد.
کارشناس حوزه کار ادامه داد: شاید وجود سرویس بهداشتی به ظاهر موضوع پیش پا افتاده ای برای جذب گردشگر باشد اما بررسی های انجام شده نشان می دهد که باید حداقل ۵۰۰ هزار سرویس بهداشتی در شهرها و بین شهرها ایجاد شود.
وی با تاکید براینکه باید از صنعت گردشگری استفاده شود، اظهارداشت: گاهی محدودیت هایی برای گردشگران وجود دارد که مانع از سفر آنها به ایران می شود از این رو باید فضا باز شود.
علیزاده افزود: علاوه بر این، محدودیت ها موجب شده تعداد زیادی از مردم برای تفریح به کشورهای حاشیه خلیج فارس سفر کنند و چنانچه هر کدام از این افراد پنج هزار دلار همراه داشته باشند در مجموع ۱۵ میلیارد دلار ارز از کشور خارج می شود که با گسترش ایرانگردی می توان مانع از این کار شد.
وی با بیان اینکه می توان از فرصت شبانه شهرها برای رونق اقتصاد استفاده کرد، گفت: در پایتخت افراد از صبح مشغول کار و فعالیت هستند و پایان روز نیز بسیاری از مراکز تفریحی و گردشی تعطیل است. با برنامه ریزی مناسب می توان شب زیستی را در کشور گسترش داد.
این کارشناس حوزه کار تاکید کرد: اشتغالات شبانه می تواند یک سوم به اشتغالات شهر تهران کمک کند.

** اشتغالزایی وزارت تعاون با کمک صنعت گردشگری
معاون توسعه کارآفرینی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از فعالیت شرکت های گردشگری برای اعزام مسافران به خارج از کشور و نبود آنها در مناطق خوب گردشگری گلایه دارد و از ایجاد خانه صنایع خلاقه در شهرها برای توسعه گردشگری می گوید.
«عیسی منصوری» به ایرنا گفت: در بحث گردشگری بر اساس هماهنگی های انجام شده میان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان میراث فرهنگی کریدورهایی تعریف شده که چند شهر با جذابیت های مذهبی، طبیعی، فرهنگی، و تاریخی را دربرمی گیرد.
وی افزود: در این برنامه برای ایجاد اشتغال به جای اینکه به هتل و محل اقامت توجه شود تمرکز بر جذابیت های گردشگری است به گونه ای که جذابیت های سخت افزاری و نرم افزاری منجر به افزایش درآمد برای گروه های هدف بومی و کسانی که در رشته های مربوطه تحصیل کرده و خدماتی را ارائه می کنند، شود.
معاون وزیر کار با بیان اینکه معمولا شرکت های خدمات گردشگری در شهرهای بزرگ مستقر هستند، تصریح کرد: این شرکت ها در زمینه جذب گردشگر برای اعزام به خارج فعالیت می کنند و کمتر به گردشگران داخلی توجه دارند.
وی یادآورشد: برای نمونه در مناطق خوب گردشگری همچون کاشان شرکت گردشگری مناسب وجود ندارد در حالی که اگر این اتفاق بیافتد هم اشتغال ایجاد می شود و هم گردشگر می آید.
به گفته منصوری استفاده از نیروی انسانی ماهر برای ایجاد و توسعه جذابیت های گردشگری، پیاده سازی نظام مالی برای گردشگری با این هدف که مناطق هدف به صورت منطقه ای درآمد داشته باشند و استفاده از فضای مجازی، محورهای اصلی برنامه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای بهره مندی از صنعت گردشگری است.
وی ادامه داد: ایجاد خانه صنایع خلاقه از دیگر برنامه های توسعه گردشگری است و هم اکنون در دو استان کردستان و کرمانشاه این طرح اجرا می شود و برای نمونه در حمام شهناز خان در کرمانشاه خانه صنایع خلاقه ایجاد شده که به توسعه صنایع دستی آن منطقه کمک می کند.
معاون وزیر کار تاکید کرد: همچنین الگوها و مدل هایی را با دستگاه های مربوطه بنا به اقتضای هر منطقه برای توسعه گردشگری و صنایع دستی اجرا می شود.