بعد از گذر از روستای کناردان و قبل از بهده یک راه آسفالته هست که توسط شرکت گاز احداث شده که شما را به دشت های جنوبی میبرد و در یک سربالایی و پشت سرگذاشتن چند پیچ در نیمه های راه یک راه خاکی شما را به شگفت انگیزترین دست کنده بشری در شهرستان پارسیان هدایت می کند.

در مورد غارهای گیری کنار نقل قول زیاد است است اما با نگاه به سدی ساروجی قبل از دهانه غار این فرضیه که آب به صورت مهندسی شده هدایت شده تقویت پیدا می کند.

سید محمد آواز در یاداشتی که در وبلاگ شخصی خودشان منتشر کرده نوشته: در زمان‌های قدیم مردمان سخت‌کوش و زحمت کش این دیار برای هدایت آب باران به زمین های پایین دست تونلی حفر نموده اند که با مهندسی خاصی ساخته شده و قبل آن سدی ساروجی احداث نموده اند.

این اثر شگرف زیبا اکنون به عنوان یکی از آثار تاریخی منطقه و شهرستان پارسیان مورد توجه گردشگران واقع شده است و سالانه افراد زیادی را به سوی خود می کشاند.

در مسیر راه اسفالت شرکت گاز دو آب انبار وجود دارد که یکی از آن ها دارای قدمت زیادی است . وجود گیاهان دارویی مانند آویشن و هداو و کریشک و دیگر گیاهان بر زیبایی این منطقه افزوده است و کوه‌های زیبا و دره‌های شگفت انگیز آن محل گذر کوهنوردانی از منطقه و دیگر نقاط ایران زمین است .