به گزارش  خبرنگار روابط عمومی منطقه ویژه اقتصادی پارسیان، ناصر شریفی نماینده مردم غرب هرمزگان در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با پرتال خبری منطقه ویژه گفت: با توجه به تغییر مدیریت منطقه ویژه اقتصادی پارسیان و پیگیری های بی وقفه  مسئولین طی دوسال اخیر در همه زمینه ها، شاهد رشد چشم گیر پروژه ها بوده ایم، البته این مهم با توجه به بودجه کم اختصاص یافته و با وجود تحریم های ظالمانه آمریکا بدست آمده که باید اذعان کرد این رشد فراتر از تصور بوده و قطار منطقه ویژه سرعت بالایی داشته است و با همین سیاست و تامین منابع مالی می توان رشد چشمگیری برای منطقه پیش بینی نمود.

وی با اشاره به اینکه توسعه منطقه ویژه اقتصادی پارسیان با حضور سرمایه گذاران در منطقه ایجاد می شود و حضور سرمایه گذاران با تکمیل زیرساخت ها و تسهیل شرایط سرمایه گذاری امکان پذیر است، بیان داشت جهت ایجاد زیرساخت های لازم احتیاج به اختصاص بودجه بیشتر  داریم، در تلاشیم که بتوانیم باتسهیل شرایط و دعوت از سرمایه گذاران توانمند و اخذ بودجه لازم  زیرساختهای لازم را فراهم نمائیم.

شریفی ادامه داد: ایران بزرگترین منابع گازی جهان را دارد و بیشترین درآمد کشور از فروش نفت و گاز است، اگر نفت و گاز به محصولات پتروشیمی تبدیل شود ارزش افزوده بسیار بالایی خواهد داشت و در افزایش تولید ناخالص داخلی سهم به سزایی ایفا خواهد نمود، این منطقه ظرفیت آن را دارد که پس از ماهشهر و عسلویه به عنوان هاب سوم پتروشیمی کشور مطرح گردد و نقش مهمی در توسعه اقتصادی کشور داشته باشد.

وی تصریح کرد: استان هرمزگان با توجه به پتانسیل های فراوانی که دارد، می تواند به مهمترین قطب صنعت و تجارت ایران تبدیل شود، در مرکز استان تا حدودی در زمینه های صنعتی و پالایشگاهی اقدامات خوبی انجام گرفته، اما متاسفانه بدلیل نداشتن سند آمایش توسعه ای،توسعه متوازن در سایر نقاط استان هرمزگان شکل نگرفته است.

شریفی با بیان اینکه یکی از مطالبات ما و از مواردی که در این مدت همواره مورد تاکید ما بوده، گفت: نگاه متولیان امر به این موضوع مهم است و توسعه در همه جای هرمزگان با توجه به ظرفیت های خاص هر منطقه اتفاق می افتد، این منطقه با توجه به پتانسیل هایی نظیر دسترسی به آبهای آزاد، دسترسی به منبع عظیم انرژی پارس جنوبی، نیروی کار، باید به یکی از قطب های صنعت کشور تبدیل شود، زیرا حضور صنعت در منطقه موجبات رشد و شکوفایی،اشتغال پایدار و رونق و آبادانی منطقه خواهد شد.

نماینده مردم غرب هرمزگان در مجلس شورای اسلامی اظهار امیدواری کرد: شکل گیری صنایع به فرصتی مغتنم برای جوانان تحصیلکرده، مجرب و در نهایت اشتغال جوانان منطقه تبدیل شود.

این مسئول تاکید کرد: توسعه زمانی ارزشمند است که در تمامی جهات شکل گیرد.توسعه صنعتی در کنار توسعه اجتماعی و مقوله های مهم دیگری که در توسعه و پیشرفت سهم قابل ملاحظه ای دارند را نیز باید مد نظر قرار دهیم، که اکنون با وجود تلاشهای فراوان صورت گرفته در راستای اشتغال افراد بومی، اشتغال بانوان، کارآفرینی بانوان، حمایت از ورزشکاران و دیگر موارد، نیازمند توجه و اهتمام بیشتر در مقوله توسعه اجتماعیست و  البته مشارکت مفید و هدفمند سمن های اجتماعی و فعالین دغدغه مند در حوزه اجتماعی برای کمک به این مؤلفه توسعه مهم و ضروریست.

وی عنوان کرد: بخش اعظمی از فعالیتهای عمرانی و صنعتی در حال انجام منطقه ویژه، در مدت زمان کوتاهی شکل گرفته است و میتوان آن را به درخت نورسته ای تشبیه کرد که برای ثمر دادن بایستی زمان کافی در اختیار داشته باشد، بااین حال منطقه ویژه در این مدت کوتاه که هنوز صنایع پیش بینی شده به مرحله بهره برداری نرسیده، ولی عنایت خاصی به مقوله مسؤلیتهای اجتماعی از جمله اشتغال بانوان،اشتغال نیروهای بومی،حمایت از تیم های ورزشی و…داشته است.

البته پیش بینی میان مدت و بلندمدت اهتمام ویژه به موضوع توسعه اجتماعی، مسولیت های اجتماعی و دیگر ابعاد توسعه منطقه ویژه در قبال جامعه دارد و در بعد محیط زیستی هم با مجوزهای ارائه شده سازمان محیط زیست، تمامی پروژه های منطقه ویژه پارسیان با پیوست زیست محیطی اجرا می شود و دیگر  این موضوع  جای نگرانی ندارد. شریفی در پایان بیان داشت: یکی از رویکردهای تعریف شده در نظام برنامه ریزی مناطق ویژه صنعتی و مناطق آزاد تجاری، جذب سرمایه گذاری خارجیست و این مهم از اولویت های منطقه ویژه پارسیان بخصوص در حوزه استقرار صنایع پتروشیمی بوده که رایزنی های خوبی با چند کشور خارجی انجام شد.

متاسفانه بدلیل سیاست های خصمانه آمریکا و تهدید کشورها به عدم همکاری با ایران، فعلا کشورهایی که برنامه ریزی شده بود تا بصورت مستقیم وارد بازار سرمایه گذاری در این حوزه شوند، همکاری خود را به آینده موکول نموده اند. شریفی افزود: خوش بختانه هلدینگ های بزرگی در کشور که بصورت غیر مستقیم سرمایه های خارجی را برای سرمایه گذاری در کشور هماهنگی میکنند آمادگی خود را برای سرمایه گذاری اعلام نموده که در حال رایزنی وبرنامه ریزی هستند، وی اظهار امیدواری کرد: امیدواریم با مدیریت خوب مجموعه ایمیدرو و منطقه ویژه اقتصادی پارسیان این اتفاق مهم بزودی تحقق یابد.

نماینده مردم غرب هرمزگان در مجلس شورای اسلامی نوید داد: با آغاز سرمایه گذاری ها در این منطقه معضل بیکاری در شهرستان پارسیان مرتفع خواهد شد.