مهندس شاهرخی مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی پارسیان در گفت و گو با پرتال خبری منطقه ویژه اقتصادی پارسیان با اشاره به فلسفه تحریم گفت: تحریم‌ها برای این وضع می‌شود که سایر کشورها سیاست‌هایشان را بر اساس برنامه‌های کشورهای قدرت‌مند تنظیم کنند و برنامه‌هایشان را در راستای اهداف آن‌ها تغییر دهند. ایشان با اشاره به وضعیت خاص ایران در منطقه و دنیا افزود: کشوری مثل ایران به دلیل موقعیت جغرافیایی استثنایی و دست‌رسی به منابع مهمی نفت و گازی که دارد با این تحریم‌ها در تنگنا قرار نمی‌گیرد زیرا ذی‌نفع‌های که در سایر کشورهای دنیا دارد به این منابع نیاز دارند و  در صورتی‌که این تحریم‌ها بخواهد خیلی شدید اعمال شوند در بحث منابع نفت و صنایع پسین آن مثل پتروشیمی مشکلاتی را برای سایر کشورها بوجود می‌آورد که خود کشور تحریم کننده مجبور می‌شود ولو در مقاطع کوتاهی بخشی از آن‌ها را بردارد.

مدیرعامل منطقه‌ی ویژه‌ی اقتصادی صنایع انرژی‌بر پارسیان تصریح کرد:

دیدید که خود کشور تحریم کننده با گران شدن نفت داشت دچار مشکل می‌شد. ایران مثل کره‌ی شمالی نیست که تحریم آن بتواند به صورت یک جانبه اثر بگذارد و تاثیری برای سایر کشورها نداشته باشد. این تحریم‌ها هرچند مشکلاتی برای کشور و مردم ایران ایجاد می‌کنند ولی آن گونه که کشور تحریم‌کننده می‌خواهد اثر‌گذار نخواهند بود.

شاهرخی در پاسخ این پرسش که تحریم‌ها چه اثراتی بر کشورهای منطقه دارند و راه‌کار مقابله ایران چیست؟ خاطرنشان ساخت:

اگر ما تمام اثرات تحریم‌ها را خیلی روشن بگویم کشورهای دشمن ایران متوجه می‌شوند؛ از این رو نمی‌توانیم همه آن‌ها را بگویم اما کلیت این است که روند صادرات محصولات پتروشیمی ایران متوقف نشده و در حال انجام است و این بدین دلیل است که مدیران این حوزه می دانند چه کار کنند.

مدیرعامل منطقه‌ی ویژه‌ی اقتصادی صنایع انرژی‌بر پارسیان با اشاره به این‌که دنیای اقتصاد بر اساس نیاز و تولید هست، تأکید کرد:  تا این رابطه در بین کشورها برقرار است تحریم هم باشد راهی برای دور زدن آن پیدا می‌شود.

آمریکا با این تحریم‌ها نه تنها ایران بلکه دنیا را تحریم کرده است

وی افزود: درست است که آمریکا ایران را تحریم کرده و دشواری‌های برای ارتباط ما (ارتباط پولی، اقتصاد و خرید و فروش) با جامعه جهانی بوجود آورده ولی داشته‌های که ما (محصولات و منابع ) داریم چون بخشی از نیاز دنیا را تامین می‌کند مردم دنیا را هم به دردسر انداخته و مشکلاتی برای دنیا بوجود آورده است.

ما به این نیاز توجه داریم و بر اساس نیاز خودمان مسیر را پیش می‌بریم و انشالله روزی پیش می‌آید که کشور تحریم کننده و حتی سایر کشورهایی که تحریم کننده نیستند اما در این برهه سکوت می‌کنند، از این مقاومت و مدیریت درس می‌گیرند و کوتاه خواهند آمد.

همین که کشور آمریکا می‌آید یک مافعیت سه ماهه می‌دهد این یک عقب‌نشینی، مطمئاً باشید این معافیت‌ها زمانش بیشتر می‌شود و به مرور لوث خواهند شد، می‌بینید که جامعه جهانی هم از آن استقبال نکرده است.

این معافیت‌ها معافیت‌های اجباری هستند

مهندس شاهرخی در پاسخ  این پرسش که در منطقه ویژه تا چه حد تحریم‌ها اثر داشته است گفت: به جهت این‌که ما در فاز ایجاد زیرساخت هستیم و توانایی شرکت‌های داخلی در این بخش خوش‌بختانه قابل توجه هستند ما کمترین نیاز را به جامعه بین‌الملی داریم و مختصر نیازی که بوده توانستیم با کمک پیمان‌کار‌های داخلی آن را رفع کنیم.

وی با بیان این‌که در این قضیه جای نگرانی نیست، اظهار کرد: منطقه ویژه طبق برنامه زیرساخت‌هاش در حال فراهم شدن هست و به زودی شاهد حضور صنایع بزرگ چون پتروشیمی و آلومینیوم  در این‌جا هستیم.