به گزارش خبرنگار منطقه‌ی ویژه اقتصادی صنایع انرژی‌بر پارسیان، مهندس مرادی در پاسخ این سوال که  اوضاع سرمایه‌گذاری در منطقه‌ی ویژه‌ی اقتصادی چگونه است؟ و سرمایه‌گذران چه حوزه‌های می‌توانند به منطقه بیایند گفت: الحمدلله شرایط مناسب برای فعالیت علاقه‌مندان فراهم است و مطابق طرح جامع همه کسانی که در حوزه‌های فولاد، آلومینیوم، آلومینا، نیروگاه، آب‌شیرین‌کن و بندر علاقه‌مند هستند و صنایع پائین دستی که امکان ساختشان در منطقه وجود دارند، می‌توانند مراجعه کنند.

مدیر توسعه اقتصادی و جذب سرمایه‌گذاری در منطقه‌ی ویژه اقتصادی صنایع انرژی‌بر پارسیان وضعیت کنونی جذب سرمایه‌گذار را خوب ارزیابی کرد و گفت: الان در حوزه پتروشیمی شش متقاضی جدی داریم که عبارتند از: شرکت سروش انرژی پایدار، شرکت مهتاب پارسیان، شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس و  شرکت کود شیمیای اوراق هرمز

وی اظهار داشت: کار واگذاری زمین به این شرکت‌ها صورت گرفته و  در کنار این‌ها، شرکت انرژی دانا و شرکت مبنا را داریم که همگی علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری هستند و موافق اصولی برخی از طرح‌های این شرکت‌ها صادر شده و موافقت برخی دیگر هم در حال صادر شدن است.

مرادی با بیان این‌که در حوزه فولاد هم یک سرمایه‌گذار جدی داریم، نام آن‌را شرکت فنی مهندسی فناور معادن و فلزات عنوان کرد و گفت: تقاضای این شرکت ارسال شده و در توسط شرکت ملی فولاد ایران در حال بررسی است، انشالله این قرارداد هم به‌زودی نهایی می‌شود و وارد مرحله عقد قرار می‌گردد.

این مدیر حوزه‌ی توسعه اقتصادی و جذب سرمایه‌گذاران اظهار کرد: در حوزه‌ی آلومینا هم شرکت تهیه و تولید مواد اولیه آلومینیوم آرمان رهاورد به ما مراجعه کرده، طرح داده و طرحش تایید گردیده و بناست پس از عقد قرارداد نهایی در زمینی به مساحت ۲۴۳ هکتار فعالیت خود را شروع کند.

ایشان متقاضی حوزه‌ی شیرین‌سازی آب را شرکت  فراب رسان سرزمین دانست و گفت:بناست کار شیرین‌سازی آب در مرحله اول به مقدار ۵۰ هزار متر مکعب  در روز صورت گیرد و این مقدار تا ۱۵۰ میلیون متر معکب در روز قابل افزایش است و برای این منظور، زمینی به مساحت شش و نیم هکتار در اختیار این شرکت گذاشته شده است.

برای  نیروگاه هم طی تفاهمی که با شرکت مبنا داشتیم یک خط انتقال از نیروگاه عسلویه که متعلق به شرکت است به منطقه می‌کشیم و از طریق این خط حدود۵۰ تا ۵۰۰ مگاوات  برق از نیروگاه به منطقه منتقل می کنیم.

مهندس مرادی در تشریح برنامه‌های آتی که منطقه ویژه‌ی اقتصادی صنایع انرژی‌بر پارسیان برای جذب سرمایه‌گذار خاطرنشان ساخت: برای حوزه ی پتروشیمی برنامه‌ی ویژه داریم و در این زمینه فراخوان جذب سرمایه‌گذار را از طریق روزنامه‌های کثیرالانتشار منتشر کردیم که هم‌کنون اطلاعاتش در سایت psez.ir وجود دارد،هزینه‌ی این طرح حدود یک و نیم میلیارد یورو برآورد شده و شرکت ملی پتروشیمی قول داده در صورتی که شرکتهای حائز شرایط مراجعه کنند، خوراک مجتمع را را در اختیارشان بگذارد.

وی طراحی شهرک پردازش را از دیگر برنامه‌های منطقه ویژه‌ی اقتصادی صنایع انرژی‌بر پارسیان عنوان کرد و گفت این شهرک  رادر زمینی به مساحت بیست-سی کیلومتر در نظر گرفته‌ایم و هزینه‌ی   ۳۵ تا ۵۰ میلیارد تومانی برای آن برآورد نموده‌ایم. فراخوان این شهرک که بعنوان شهرک پشتیبان شناخته می‌شود در روزنامه‌های کثیرالانتشار منتشر گردیده و اگر شرکتی علاقه‌مند باشد زیرساخت‌های آن را فراهم کند، بعدا در فروش زمین آن سهم  دارد و از طریق آن سودآوری خواهد داشت.

مدیر توسعه اقتصادی و جذب سرمایه‌گذاری در منطقه‌ی ویژه اقتصادی صنایع انرژی‌بر پارسیان در ادامه‌ی این گفت‌وگو اظهار نمود: در قسمت جنوبی منطقه‌ی ویژه، بنا داریم شهرکی به منظور خدمات سکونتی-رفاهی-تفریحی بسازیم، اورژانسی هم پیش‌بینی کرده‌ایم، طراحی اوالیه این طرح نیز انجام شده و اسناد آن به‌زودی منتشر می‌شود.

وی در پایان از همه علاقه‌مندان دعوت کرد برای سرمایه‌گذاری در این طرح‌ها مراجعه کنند و مطمئاً باشند از سرمایه‌گذاری در منطقه‌ی ویژه اقتصادی صنایع انرژی‌بر پارسیان نگران نخواهند شد.