به گزارش روابط عمومی ایمیدرو، اسحاق جهانگیری که برای افتتاح سه طرح در منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس به استان هرمزگان سفر کرده است، افزود: در صورت نیاز برای ساخت آب شیرین کن ها منابع ارزی در اختیار بخش خصوصی قرار داده می شود.

وی با بیان اینکه تامین آب، یک موضوع مهم در توسعه بخش صنعت و کشاورزی است گفت: کم آبی و خشکسالی از مشکلات اساسی در منطقه و کشور است که حل این بحران نیازمند توسعه آب رسانی به کمک آب شیرین کن ها و صرفه جویی همگانی است.

برنامه ریزی دولت برای تامین پایدار آب شرب

جهانگیری در برنامه امروز که فاز نخست پروژه آب شیرین کن یکصد هزار متر مکعبی در منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس را نیز افتتاح کرد، اظهار داشت: مصرف آب در ایران به گونه ای نیست که آینده ایران را تیره و تار ببینیم. در حال حاضر مصرف آّب شرب و بهداشت کشور حدود ۶ درصد است و بخش زیادی در کشاورزی و پس از آن در صنعت است.

جهانگیری افزود: اگر در حوزه کشاورزی بتوانیم با روش‌های صحیح از آب استفاده کنیم شاهد کاهش مشکلات در میزان مصرف آب خواهیم بود و دغدغه‌ای آینده کشورمان را تهدید نکند.

معاون اول رئیس جمهور تاکید کرد: تامین پایدار آب شرب در مناطقی که دچار خشکسالی هستند از مهم ترین برنامه های دولت است و مردم دراین مورد نگران نباشند.

وی افزود: واحدهای صنعتی می توانند همچون اصفهان طرح پساپ فاضلاب برای تامین آب مورد نیاز را اجرا کنند.

صدور مجوز مشروط به رعایت مسائل زیست محیطی

جهانگیری با اشاره به توجه دولت دوازدهم به مسائل زیست محیطی اظهار کرد: به هیچ پروژه بزرگی در کشور اجازه اجرا نمی‌دهیم مگر آنکه مجوزهای زیست ‌محیطی را اخذ کرده باشد.

وی با اشاره به اینکه آب‌های خلیج‌فارس به آب‌های آزاد متصل است و محدودیتی ندارد و کشورهای اطراف نیز همین روش شیرین سازی آب را پیش گرفته‌اند، افزود: باید مسائل ایران در آینده از اکنون دیده شود تا مردم دغدغه‌ای نداشته باشند.

معاون اول رئیس‌جمهور گفت: به مردم بندرعباس اطمینان می‌دهم که وزارت نیرو با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته مشکلی در تأمین آب ندارند.

صادرات غیرنفتی اولویت دولت در بودجه ۹۸

جهانگیری در بخش دیگری از سخنان خود اعلام کرد: از دلار ۴۲۰۰ تومانی تنها برای تأمین کالاهای اساسی مردم استفاده می‌شود و مابقی نیازهای کشور باید از ارز نیمایی تأمین شود.

وی ادامه داد: در بودجه سال ۹۸ سهم نفت از لحاظ ریالی ۲۷درصد است و امروز تکیه اصلی ما در بودجه بر صادرات غیرنفتی است و صادرات نفتی باید در بازار ارز ثانویه مطرح شود.

وزیر نیرو خبر داد: ۱۹ هزار مگاوات پروژه برق در ۲۷ استان

در این مراسم رضا اردکانیان وزیر نیرو نیز طی سخنانی اظهار داشت: از ابتدای دولت سال ۹۲ تا کنون نزدیک به ۱۰ هزار مگاوات به ظرفیت نیروگاهی کشور افزوده شده و اکنون افزون بر ۱۹ هزار مگاوات نیروگاه در ۲۷ استان کشور در دست احداث است.

وی افزود: امیدواریم تا پایان دولت تدبیر و امید ظرفیت نیروگاهی کشور به ۱۲ هزار مگاوات برسد.

اردکانیان با بیان اینکه در طول پنج سال اخیر بیش از پنج میلیون نفر در روستاها از نعمت دسترسی به شبکه های آب سالم و بهداشتی برخوردار شدند عنوان کرد: اکنون حدود ۷۵ درصد جمعیت روستایی از نعمت آب آشامیدنی سالم برخوردار هستند که در دنیا غرور آمیز است.

وزیر نیرو در خصوص طرح نمک زدایی از آب دریا برای مصرف آب شرب مردم بندرعباس نیز گفت: حضور سرمایه گذاران نقش مهمی در طرح آب شیرین کن ۱۰۰ هزار مترمکعبی داشته که امیدواریم طبق برنامه، مرحله های بعدی نیز زودتر به بهره برداری برسد.